ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում պատգամավորներն  ԱԳ նախարար Արա Այվազյանին հարցեր ուղղեցին:
Պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը  հետաքրքրվեց մեր երկրի արտաքին անվտանգության ապահովման եւ Արցախի կարգավիճակի հարցերով:
«Այսօր մենք պետք է ճիշտ վերլուծենք, թե ինչու տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 27-ը,  դասեր քաղենք եւ համապատաասխան շտկումներ անենք: Պետք է մտածենք առկա մարտահրավերների մասին, կենտրոնանանք ընդհանուր տեսլականի վրա: Համաձայն չեմ այն կարծիքի հետ, թե մեր արտաքին քաղաքականությունն ու դիվանագիտությունը ձախողվել են: 26 տարիների ընթացքում մեր դիվանագիտությունը հաջողությամբ իրականացրել է երկրի տարբեր իշխանությունների կողմից  հանձնարարված այն կարեւոր առաքելությունը, որ պետք է պահպանել ստատուս-քվոն, եւ դա, բացառությամբ 2016 թվականի քառօրյա պատերազմի, մեզ հաջողվել է: Պետք էր բոլոր ջանքերը գործադրել եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում հասնել խնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Տարբեր առիթներով բոլորս ականատես ենք եղել, որ շատ մոտ ենք եղել հարցի կարգավորմանը»,-նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի նախագահն օրերս կրկին վերահաստատեց, որ ինքը չէր պատրաստվում հարցը խաղաղ բանակցային   ձեւով կարգավորելուն: «Սեպտեմբերի 27-ը տեղի ունեցավ, քանի որ կար նաեւ Թուրքիայի ակտիվ ներգրավվածությունը»,-հավելեց Արա Այվազյանը: Նրա խոսքով՝ պատերազմն ավարտված է, սակայն հակամարտությունը կարգավորված չէ: «Այս պահին, երբ տարածաշրջանում իրավիճակը շարունակում է բարդ մնալ, մենք մեր բոլոր ջանքերը պետք է գործադրենք վերջնական դեէսկալացիայի հասնելու ուղղությամբ: Պետք է իրատես լինենք, զերծ մնանք էմոցիաներից եւ կտրուկ արտաքին քաղաքական փոփոխություններից: Այսօր, առավել քան երբեւէ,  մեր արտաքին քաղաքականությունը դարձել է չափազանց պրագմատիկ եւ ճկուն: Փակագծեր չեմ բացում, բայց վստահ եղեք, որ այդպես է»,-եզրափակեց նախարարը:

На внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции депутаты задали вопросы министру иностранных дел Ара Айвазяну.
Депутат Т.Товмасян поинтересовалась вопросами обеспечения внешней безопасности Армении и статуса Арцаха.
«Сегодня мы должны правильно проанализировать, почему произошло 27 сентября, извлечь уроки и внести соответствующие коррективы. Нам нужно подумать о предстоящих вызовах, сосредоточиться на общем видении. Я не согласен с мнением о провале нашей внешней политики и дипломатии. За 26 лет наша дипломатия успешно выполнила важную миссию, поставленную различными властями страны по поддержанию статус-кво, и, за исключением четырехдневной войны 2016 года, нам это удалось. Необходимо было приложить все усилия для достижения мирного урегулирования в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ. «Мы все неоднократно были свидетелями того, что были очень близки к урегулированию этого вопроса», - отметил он, добавив, что президент Азербайджана недавно вновь подтвердил, что не собирался решать вопрос мирными переговорами. «27 сентября произошло из-за активного вмешательства Турции», - добавил А.Айвазян. По его словам, война окончена, но конфликт не урегулирован. «В настоящее время, когда ситуация в регионе остается сложной, мы должны приложить все усилия для достижения окончательной деэскалации. Надо быть реалистами, воздерживаться от эмоций и резких изменений во внешней политике. Сегодня, как никогда, наша внешняя политика стала чрезвычайно прагматичной и гибкой. Не раскрываю скобки, но будьте уверены, что это так», - заключил министр.