ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում պատգամավորներն  ԱԳ նախարար Արա Այվազյանին հարցեր ուղղեցին:
Պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը  հետաքրքրվեց մեր երկրի արտաքին անվտանգության ապահովման եւ Արցախի կարգավիճակի հարցերով:
«Այսօր մենք պետք է ճիշտ վերլուծենք, թե ինչու տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 27-ը,  դասեր քաղենք եւ համապատաասխան շտկումներ անենք: Պետք է մտածենք առկա մարտահրավերների մասին, կենտրոնանանք ընդհանուր տեսլականի վրա: Համաձայն չեմ այն կարծիքի հետ, թե մեր արտաքին քաղաքականությունն ու դիվանագիտությունը ձախողվել են: 26 տարիների ընթացքում մեր դիվանագիտությունը հաջողությամբ իրականացրել է երկրի տարբեր իշխանությունների կողմից  հանձնարարված այն կարեւոր առաքելությունը, որ պետք է պահպանել ստատուս-քվոն, եւ դա, բացառությամբ 2016 թվականի քառօրյա պատերազմի, մեզ հաջողվել է: Պետք էր բոլոր ջանքերը գործադրել եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում հասնել խնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Տարբեր առիթներով բոլորս ականատես ենք եղել, որ շատ մոտ ենք եղել հարցի կարգավորմանը»,-նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի նախագահն օրերս կրկին վերահաստատեց, որ ինքը չէր պատրաստվում հարցը խաղաղ բանակցային   ձեւով կարգավորելուն: «Սեպտեմբերի 27-ը տեղի ունեցավ, քանի որ կար նաեւ Թուրքիայի ակտիվ ներգրավվածությունը»,-հավելեց Արա Այվազյանը: Նրա խոսքով՝ պատերազմն ավարտված է, սակայն հակամարտությունը կարգավորված չէ: «Այս պահին, երբ տարածաշրջանում իրավիճակը շարունակում է բարդ մնալ, մենք մեր բոլոր ջանքերը պետք է գործադրենք վերջնական դեէսկալացիայի հասնելու ուղղությամբ: Պետք է իրատես լինենք, զերծ մնանք էմոցիաներից եւ կտրուկ արտաքին քաղաքական փոփոխություններից: Այսօր, առավել քան երբեւէ,  մեր արտաքին քաղաքականությունը դարձել է չափազանց պրագմատիկ եւ ճկուն: Փակագծեր չեմ բացում, բայց վստահ եղեք, որ այդպես է»,-եզրափակեց նախարարը:

The deputies asked questions to the Minister of Foreign Affairs Ara Aivazian at the regular sitting of the NA Standing Committee on European Integration.
The MP Taguhi Tovmasyan was interested in the issues on ensuring foreign security of our country and the status of Artsakh.
“Today, we must analyze correctly that why the September 27 happened, take lessons and do appropriate corrections. We must think about the existing challenges, concentrate on the global vision. I do not agree with the opinion that our foreign policy and diplomacy were failed. During 26 years, our diplomacy successfully implemented the important mission assigned by different authorities of the country, that we shall preserve the status quo, except the four-day war of 2016, and we succeeded doing it. We should make all efforts and achieve the peaceful settlement in the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. We all witnessed on different occasions that we were very close to the settlement of the problem,” the Minister noted, adding that recently the President of Azerbaijan again reaffirmed that he was not ready for the settlement of the issue through peaceful negotiations. “September 27 took place, because Turkey was also actively involved,” Ara Aivazian added. According to him, the war ended, however the conflict was not settled. “At this moment, when the situation continues to be difficult in the region, we must make all our efforts for achieving the final de-escalation. We must be realistic to refrain from emotions and from the drastic foreign policy changes. Today, more than ever, our foreign policy became extremely pragmatic and flexible. I do not open brackets, but you can be sure that it is so,” the Minister concluded.